TÜM ÖZEL GÜVENLİK DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

    Anasayfa        Hakkımızda        Tüzük         Yönetim        İletişim            Email
 
Federasyon - HABERTÜRK GAZETESİ KÖŞE YAZARINA BAŞKANIMIZDAN CEVAP YAZISI - Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu
   
 HABERTÜRK GAZETESİ KÖŞE YAZARINA BAŞKANIMIZDAN CEVAP YAZISI

HABERTÜRK GAZETESİ KÖŞE YAZARINA BAŞKANIMIZDAN CEVAP YAZISI
Facebook Paylaş Twitter Paylaş   

 Tarih : 23.1.2012 - 13:36:57


22.01.2012 tarihli Habertürk gazetesinde Rahşan GÜLŞANın yazmış olduğu köşe yazısına Başkanımız Sayın Bülent PERUTun cevap yazısı

 

  Rahşan GÜLŞAN

TUHAF BİR KARAR

Özel güvenlik görevlileri konusunda standardı tutturduğumuz söylenemez. Ya çok nazik ve iyi eğitimli oluyorlar ya da üzerlerine geçirdikleri üniformanın havasına kapılık insana hayatı zindan ediyorlar. Öyle bir güvenlik görevlisine denk gelirseniz olaylar bir anda kontrolden çıkabiliyor. Aydın'da tam böyle olmuş. Ve mesele mahkemede sonuçlanmış. Güvenlikçiler, kendilerine hakaret edildiği ve silahla tehdit edildikleri gerekçesiyle dava açmışlar. Mahkeme, hakkında şikâyetçi olunan şahsı hakaretten suçlu bulmuş. Ancak Yargıtay cezayı yeterli görmemiş ve çok ilginç bir hükme varmış. Ve sanığın kamu görevlisine karşı suç işlemiş gibi cezalandırılması gerektiğine hükmetmiş. İşte şimdi yandık! Bu karar hayatımızı derinden etkiler. Çok ciddi eğitim almamış ve giydiği üniformadan başı dönmüş bazı kendini bilmezler bu kararla çok insanın canını yakar. Kabadayı tavırlar artar, beklenmedik tatsız olaylar yaşanabilir. Bu karar bana çok tehlikeli geldi.

 

Federasyon Başkanımız Sayın Bülent PERUT'un cevap yazısı

Sayın Rahşan GÜLŞAN,

22 Ocak 2012 Pazar günü köşenizde yayınladığınız " Tuhaf bir karar "isimli yazınızı köşenizin bir takipçisi olarak okudum. Ancak, yazınızdaki Yargıtay'ın aldığı karar keyfiymiş şeklindeki ve Özel Güvenlik Görevlileri üzerlerine üniformalarını geçirdiklerinde kimlik değiştirerek zulüm eden kişiler haline dönüşüyorlar fikrinize katılmayarak bazı bilgilendirmelerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle, Özel Güvenlik Hizmeti herkesin kafasına göre yaptığı bir iş değil aksine tüm düzenlemesi kanunla yapılmış bir görevdir.

İlk olarak 2004 yılının Haziran ayında 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair isimli bir kanun yürürlüğe girmiştir. Bugün havaalanlarında, hastanelerde, sitelerde, avm'lerde görev yapan Özel Güvenlik Görevlileri bu kanun kapsamında görev yapmaktadırlar. Kanunun 1.Maddesi , " Bu Kanunun amacı, kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyetteki özel güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemektir." Yani Özel Güvenlik Görevlileri öncelikle kamu güvenliğini tamamlayıcı bir hizmet vermektedirler. Bu madde bile Yargıtay'ın neden böyle bir karar aldığını açıklamaya yeterlidir. Ayrıca aynı kanunun İkinci Bölüm 7. Maddesine baktığınızda Özel Güvenlik Görevlilerinin yetkilerini açık bir şekilde tanımlamaktadır. Yani kanunun bu bölümünde Özel Güvenlik Görevlileri korudukları alan içerisinde kolluk kuvvetlerinin hak ve yetkilerine sahip oldukları açık bir şekilde ifade edilmektedir.

Son olarakta yine aynı kanunun 4.Bölüm 23.Maddesi Ceza Uygulamaları bölümünde de " Özel güvenlik görevlileri Türk Ceza Kanununun uygulanmasında memur sayılır.
Bunlara karşı görevleri sebebiyle suç işleyenler Devlet memurları aleyhine suç işlemiş gibi cezalandırılır." denmektedir.

Bence Yargıtay'ın " Sanığın Kamu Görevlisine karşı suç işlemiş gibi cezalandırılması" gerekir kararının temelide budur.

Bu şekilde verilen ceza ilk değildir. Eğer küçük bir araştırma yaparsanız başta sosyete istakozcusu Sema Çelebi'nin de bu nedenle yani Özel Güvenlik Görevlisine hakaret ve ölümle tehditten toplam 2,5 yıl hapis cezası almış ve kararın açıklanmasının ertelenmiş olduğunu göreceksiniz.

Her meslek grubunda olduğu gibi hata yapan, suç işleyen Özel Güvenlik Görevlileri olabilir. Bu tür kişiler yine Türkiye Cumhuriyeti Hukuk sistemi içerisinde gereken cezaları almaktadır.Bizler bu tür kişileri tespit ve ayıklama konusunda gereken çalışmaları İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Daire Başkanlığı, STK'lar ve diğer ilgili kuruluşların ortak çalışmalarıyla yapmaktayız.

Özel Güvenlik Görevlilerinin toplumu bilgilendirme hizmeti yapan sizin gibi değerli basın mensupları tarafından üniformayı üzerlerine geçirdiklerinde birer canavara dönüştükleri algısının yaratılması bizleri oldukça üzmektedir. Önemle belirtmek isterim ki, bugün gazetenizde yazınızın çıktığı sayfanın bir ön sayfasında yer alan evinde çıkan yangından yaralı kurtarılan daha sonra hayatını kaybeden Hazine Müsteşarını ve sağ olan eşini kucağında taşıyarak yanan evden çıkaran bir Özel Güvenlik Görevlisidir.

Saygılarımla,

Bülent PERUT

T.Özel Güvenlik
Dernekleri Federasyonu
Başkanı
 


  Editör :  TOGF

2231 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 

  Yorum ( 3 )   

 MUZAFFER EMRE KOÇ

Tarih : 3.2.2012 02:11:13  

  TEŞEKKÜR


SAYIN BAŞKANIM SİZE ÇOK TEŞKKÜR EDRİM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM SAYGILARIMLA
 Ramazan Çilek

Tarih : 27.1.2012 15:29:59  

  Sayın Gazete Yazarı


Sayın Rahşan Gülşan Hanım verilen karara neden ön yargıyla bakıyorsunuz ? Sayın Başkanımızın vermiş olduğu örnek gibi yapmış olduğu işine saygı duyan ve gerektiğinde canını dahi tehlikeye atan binlerce güvenlik görevlisi var. Rahşan Hanım sizin için kötü bir örnek mi önemli yoksa gerektiğinde canını dahi tehlikeye atan ve atmaya hazır binlerce güvenlik görevlisi mi ? Rahşan Hanım ; Bu yazınıza karşılık bir düzeltme yazısı yazmanızı öneriyor ve özel güvenlik görevlilerinin de insan olduğunu ve insanca yaşamak ve çalışmak için bazı haklara sahip olması gerektiğini hatırlatırım. Saygılarımla
 murat kuzu

Tarih : 23.1.2012 17:52:38  

  TEŞEKKÜRLER


Sayın bülent perut biz güvenlikçilerin sizin gibi savunucuları olduğu müddetçe sektörün her zaman gelişeceğinden hiç şüphem yoktur. Rahşan hanımın yasadan haberi yok olanlardan haberi yok biz güvenlikçileri elbise giyen korkuluktan ibraret olduğunu sanıyor. yazınız için tekrar teşekkürler başkan.
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] - Son Sayfa
 
 
 

Üye Şirketler

Hukuki Destek

Ziyaretçi Defteri

 Duyuru

  2011 Yılı Özel Güvenlik Sınav Takvimi  

 

 Takvim

 

 Üye Dernekler

Yeni Sayfa 1

 İstatistikler

   
 Online : 4
 Bugün : 52
 Dün : 81
 Toplam : 181162
 Ip No : 54.83.93.85
     

 

Özel Güvenlik

Yönetim Kurul Kararları

Kanunlar

Yönetmelikler
Genelgeler
Emir Yazıları
Tebliğler

E-Bulten Kayıt

 

Videolar

 

Faydalı Linkler

 

Üye Dernekler

Yeni Sayfa 1

 

Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.3369 5.3465
  Euro 4.8573 4.8894
 

Hava Durumu 
 

  
 

   © Copyright - 2008- Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu - Tüm Hakları Saklıdır.